De RI&E is klaar. En nu?
De RI&E uitgevoerd? Check. Plan van aanpak opgesteld? Check. Alles netjes opgeslagen? Ook check. Dan kunnen we weer door… toch? 😉 Nou, niet helemaal. Een RI&E is namelijk geen document dat je afrondt en daarna rustig laat verstoffen. Je organisatie blijft in beweging. Nieuwe machines, andere werkzaamheden, nieuwe collega’s of aangepaste processen: er verandert continu iets. En waar het werk verandert, kunnen ook nieuwe risico’s ontstaan. Een goede RI&E beweegt daarom mee met de praktijk.
Van document naar dagelijkse praktijk
In de RI&E breng je arbeidsrisico’s binnen de organisatie in kaart. Denk aan fysieke belasting, gevaarlijke stoffen, machines, werkdruk of veiligheid op de werkplek. Maar het inventariseren van een risico maakt het nog niet kleiner. Juist het plan van aanpak is belangrijk. Welke maatregelen zijn nodig? Wie pakt ze op? Wanneer moet dit gebeuren? En misschien nog belangrijker: controleren we daarna ook of de maatregel daadwerkelijk werkt? Een actie op ‘afgerond’ zetten is tenslotte iets anders dan een risico goed beheersen.
Wanneer kijk je opnieuw?
Verandert er iets binnen de organisatie? Dan is het verstandig om ook naar de RI&E te kijken.
Bijvoorbeeld bij een nieuwe machine, een verbouwing, andere werkzaamheden of wanneer uit een incident blijkt dat een risico anders is ingeschat dan gedacht.
Wat we in de praktijk regelmatig zien, is dat de organisatie verandert terwijl de RI&E achterblijft. Op papier klopt het verhaal dan nog, maar op de werkvloer inmiddels niet meer.
Maak de RI&E onderdeel van het gesprek
Een goede RI&E maak je bovendien niet alleen achter een bureau. Medewerkers weten vaak als geen ander waar knelpunten zitten. Vraag daarom wat zij tegenkomen. Waar voelen zij zich onveilig? Welke werkzaamheden zijn fysiek zwaar? En welke oplossing lijkt op papier goed, maar werkt in de praktijk niet? Dat levert vaak informatie op die je vanuit een document nooit zou ontdekken.
Een RI&E moet blijven leven
Zie de RI&E daarom niet als een verplicht document, maar als hulpmiddel om gericht aan een veilige en gezonde werkomgeving te blijven werken.
Twijfel je of jullie RI&E nog aansluit bij de huidige praktijk? IMR kijkt graag met je mee.
Dit artikel is geschreven door onze professional René Franke, Projectadviseur en Manangement bij IMR Advies & Training.











































